2007-7-30
Bazylika archikatedralna - to najważniejszy kościół Wilna i Litwy. Obecny budynek wybudowany został w 1801 r. w stylu klasycystycznym według projektu Wawrzyńca Gucewicza. Świątynię otacza 11 kaplic. W kaplicy Królewskiej w 1547 r. miał miejsce potajemny ślub Zygmunta Augusta i Barbary Radziwiłłówny. Jedną z najpiękniejszych kaplic jest kaplica św. Kazimierza z jego relikwiami, autorstwa Constantina Tencalli (1623-1636).
Gada chłop z płaskorzeźby:
"Chłopaki popatrzcie - ciemność widzę, ciemność".
W głównym ołtarzu znajduje się obraz Franciszka Smuglewicza Zamordowanie św. Stanisława przez Bolesława Śmiałego.
Giedymin (lit. Gediminas), był wielkim księciem litewskim panujący w latach 1316-1341. Urodził się ok. 1275 roku, a zmarł w grudniu 1341 pod Wieloną nad Niemnem. Był założycielem dynastii Giedyminowiczów, dziad Jagiełły.
Giedymin często jest określany twórcą mocarstwowej potęgi Litwy. Jego podboje miały ogromny wpływ na historię ziem mało- i białoruskich, jak i na państwo litewskie, którego znaczna część elit uległa szybkiemu zruszczeniu.
Na najwyższym piętrze Wieży Giedymina mieści się taras obserwacyjny, z którego można podziwiać panoramę miasta, w tym śródmieście i Pohulankę oraz krajobraz na Wilję z przedmieściami Śnipiszki i Tuskulanum.
Wieża Giedymina to pozostałość Zamku Górnego, który wzniesiono w stylu gotyckim na Górze Zamkowej (dawnej Turzej) w 1409 roku.
Od czasów Aleksandra Jagiellończyka w Zamku Górnym mieściła się ludwisarnia, a w lochach więzienie. Zygmunt August odnowił zamek, w którym umieścił swoją bibliotekę. W 1655 zamek zdobyli Moskale.
Z biegiem czasu popadł w ruinę. Do naszych czasów zachowała się jedynie wieża, zwaną Basztą Giedymina.
Od 1960 w Wieży Giedymina mieści się Muzeum Zamku Górnego, w którym można podziwiać schemat bitwy pod Grunwaldem, krzyżackie sztandary i popiersie księcia Witolda. W muzeum zgromadzono hełmy, kolczugi, zbroje, miecze i muszkiety oraz armaty i kule armatnie.
Gdzie koniec tęczy nie dotyka ziemi?