2015-5-27
Już z daleka widać, że świątynia nadal jest w budowie... Przewidywany koniec prac to rok 2026 - podobno z powodu organicznej formy budowli oraz niepowtarzalności detali architektonicznych.
W założeniu architekta Antoniego Gaudiego konstrukcja budowli miała przypominać jeden wielki organizm. Budowę świątyni rozpoczęto w 1882 roku. Gaudi przez następne cztery dekady pracował nad konstrukcją, poświęcając jej całkowicie ostatnich 15 lat życia. Podczas prac nieustannie dostosowywał i zmieniał założenia.
Wieże kościoła ukończono w 1920 roku. Sześć lat później architekt zginął, wpadając pod przejeżdżający tramwaj, pozostawiając tylko jedną z trzech zaprojektowanych fasad. Projekty świątyni pozostawione przez architekta zostały zniszczone w czasie hiszpańskiej wojny domowej przez katalońskich anarchistów.
Przy okazji architektury kościoła warto wspomnieć sylwetkę twórcy - Antoni Gaudi (1852-1926) był katalońskim architektem i inżynierem secesyjnym. Głównie słynął z wyjątkowych projektów.
Gaudi zlecenie budowy świątyni pokutnej Sagrada Familia przejął w 1883 roku i miał tylko skończyć gotowy projekt Francisco Villara. Dopiero do 1914 roku architekt poświęcił się zupełnie świątyni, jak sam określał - może nie ostatniej zbudowanej, lecz zapewne pierwszej z nowej generacji. Zamieszkał nawet na terenie budowli, a po śmierci został, zgodnie ze swym życzeniem, w niej pochowany.
Projekt ma symbolizować smoka z legendy o Sant Jordim, bardzo ważnej dla kultury katalońskiej. Kolejne z dzieł Gaudiego godne polecenia. Wznosi się dumnie przy Passeig de Gracia, wyróżniając spośród wszystkich innych budowli. Wewnątrz znajdują sie oryginalne żyrandole i meble zaprojektowane również przez Gaudiego.
W oddali Wieża Agbar, czyli biurowiec zbudowany w latach 2001-2004 na Placa de les Glories Catalanes w dzielnicy Poblenou w Barcelonie według projektu francuskiego architekta Jeana Nouvela.