2009-6-11
Piękny dzień, piękna pogoda, oczywiście do czasu... aż lunęło, więc wybraliśmy się na wycieczkę do Arboretum w Wojsławicach. Godzinka drogi od Wrocławia, a jest co oglądać.
Ogród dendrologiczny w Wojsławicach od roku 1988 jest filią Ogrodu Botanicznego we Wrocławiu. Zajmuje ponad 70 ha, a kolekcja obejmuje ok. 1500 gatunków roślin drzewiastych, 470 gatunków różaneczników a także inne krzewy i wrzosowate.
Na zdjęciu dach osłaniający miejsce do grillowania i ogniskowania.
Teren do zwiedzania i spacerowania jest ogromy, a sama przyjemność przebywania w miejscu, gdzie obok nie trąbią samochody, gdzie myśli nie zagłuszają tramwaje i inne autobusy, jest po prostu przeogromna.
Bodziszek (Geranium L.) – rodzaj bylin lub roślin jednorocznych z rodziny bodziszkowatych. Ten rodzaj rośliny liczy ok. 450 gatunków. W Polsce występuje około 15 gatunków, są one uprawiane jako rośliny ozdobne.
Niebo zapowiadało, że dzień będzie przyjemny i od czasu do czasu chmury zapewnią cienisty oddech od słonecznych promieni.... ale jak mówił sensacyjny Bogusław Wołoszański: nie uprzedzajmy faktów.
Liliowiec, inaczej dziennica (Hemerocallis L.) – to rodzaj bylin z rodziny liliowcowatych. Roślina pochodząca z Azji wschodniej i Europy Południowej.
Mak (Papaver L.) Eaton - rodzaj roślin jednorocznych, bądź dwuletnich i bylin z rodziny makowatych. Zalicza się do niego ok. 120 gatunków.
Zaczynało powoli straszyć, aż w pewnym momencie już nie musiało straszyć tylko ostro lunęło.
Fritz von Oheimb (1850 - 1928) - był niemieckim botanikiem i założycielem arboretum w Wojsławicach.
W roku 1880 kupił 150-hektarowy majątek w Wojsławicach, którego częścią był poważnie zaniedbany park dworski. Oheimb założył tam ogród, który specjalizował się przede wszystkim w hodowli różaneczników.
Po śmierci pochowano go na terenie parku w Wojsławicach.
Pod dębem ktoś wyprodukował ładny i duży posąg kasztana. Oglądaliśmy sobie to miejsce przez chwilę i bardzo śmieszne okazało się, że przechodzący ludzie mówili głośno - ale duży orzeszek. Hmm... ciekawe... i raczej bez komentarza.
Obok wejścia/wyjścia do ogrodu jest staw, a zaraz przy stawie okrągła i mała budowla, która pełniła funkcję przebieralni.
Po ulewie pojechaliśmy do Dzierżoniowa, żeby jeszcze więcej pozwiedzać. Miasto Dzierżoniów położone jest w Kotlinie Dzierżoniowskiej, nad rzeką Piławą. Miasto jak miasto - ma ciekawy i dość duży rynek - tylko że jakieś takie wymarłe się wydało.
Mury zostały wzniesione pod koniec XIII w. na polecenie księcia świdnickiego Bolka II. Jak na takie stare - ty wyglądały całkiem żwawo ;)
Krzyżowa (niem. Kreisau) jest to wieś położona w powiecie świdnickim, nad rzeką Piławą. We wsi znajduje się neobarokowy zespół pałacowy wraz z zabudowaniami gospodarczymi i parkiem z 1. ćwierćwiecza XVIII w. który, wielokrotnie przebudowywano, odbudowany w latach (1990–98).
Obecnie teren pałacu jest wykorzystywany przez "Fundację Krzyżowa" jako Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży.
12 listopada 1989 odbyło się tam spotkanie premiera Polski Tadeusza Mazowieckiego i kanclerza Niemiec Helmuta Kohla, w czasie którego odprawiono "Mszę Pojednania".
Zawsze kręciły mnie takie sprzęty - bardzo wysokie napięcie ;)
Krótka przerwa w drodze z Krzyżowej do Wrocławia, a więc powoli koniec wycieczki.