2009-8-19
Muzeum Wsi Kieleckiej powstało w 1976 roku, a swoją główną siedzibę ma we Dworku Laszczyków w Kielcach, gdzie także prowadzone są ekspozycje.
W Tokarni koło Chęcin znajduje się Park Etnograficzny, do którego widzimy bramę wjazdową. W skansenie znajduje się wiele zabytków budownictwa wiejskiego i małomiasteczkowego Kielecczyzny, czyli zwiedzania na co najmniej dwie godziny.
Skansen w Tokarni zajmuje obszar 65 ha, na tym terenie jest ponad 30 obiektów, a wśród nich, m.in.: dwór z Suchedniowa, kościół z Rogowa (w którym ciągle odprawiane są msze), organistówka z Bielin, dzwonnica z Kazimierzy Wielkiej, wiatrak z Grzmucina, spichlerz ze Złotej, kuźnia, liczne zagrody i chałupy.
Obiekty w skansenie są wyposażone w meble i narzędzia codziennego użytku,
które były używane w owych czasach. Wnętrza obiektów zazwyczaj w całości udostępnione są do zwiedzania i można z bliska zobaczyć jak żyli nasi przodkowie. W organistówce
znajduje się XIX-wieczna apteka i sklepik oraz pracownia krawiecka.
Święci Kosma i Damian byli rzymskimi lekarzami, bliźnięta (hmmm... znamy takie przypadki). W ikonografii świętego Kosmę przedstawia się zazwyczaj z bratem, świętym Damianem. Są patronami Florencji, lekarzy, aptekarzy, farmaceutów, chirurgów, dentystów, fizyków, cyrulików, cukierników i wydziałów medycznych. Według tradycji zginęli 26 września 303 roku.
Żyli w Cyrze na terenie Syrii w III wieku. Za swoją lekarską pracę nie pobierali honorariów - coś jak nasz NFZ :) Szczególną troską otaczali biednych - to też jak w Polsce ;)
Ich grób zasłynął cudami i stał się celem pielgrzymek. Lud wierzył, że skoro za życia leczyli ciała i dusze, to tym bardziej w Niebie mogą uzyskać dla nich wiele łask. Nad grobem w Cyrze wzniesiono bazylikę. Kult ich rozpowszechniał się w całym Kościele.
Kościół zbudowano w pierwszej połowie XVIII wieku. W ołtarzu głównym znajduje się obraz łaskami słynącej Matki Boskiej Tokarskiej z XVII wieku, jednak najstarsze i najcenniejsze dzieło w kościele jest obraz Ukrzyżowania z XVI w.
Wiele ładnych starych pokrytych strzechą domów, a do tego piękna pogoda.
Na terenie zagrody Bukowskiej Woli znajduje się duża ekspozycja rzeźb twórcy ludowego Jana Bernasiewicza. "Bernaś" (1908 - 1984) był pamiętnikarzem, ale przede wszystkim jego pasją jaką było rzeźbienie. W sadzie niedaleko ziemianki, w której mieszkał, stworzył tzw. ogród rzeźb.
Bernaś stworzył własny styl i jako osiągnął zdumiewające rezultaty. Rzeźb nigdy nie sprzedawał, rzadko też nimi kogoś obdarowywał, dlatego cały zbiór zachował się i nie uległ rozproszeniu.
Rzeźby z ogrodu wraz z zachowanymi zdjęciami i pamiątkami od 1991 roku eksponowane są w skansenie w Tokarni na wystawie stałej zatytułowanej "Ocalić od zapomnienia. Jan Bernasiewicz, twórca ogrodu rzeźb". Zachowały się pamiętniki, które spisywał za życia. Opisane są w nich prawie wszystkie stworzone rzeźby.