2008-9-27
Dzień drugi okazał się całkiem przyjemny - nie licząc zakwasów i bólu w kolanie - ale pogoda była jak dzwon. Lekki chłodek i słońce, niebo błękitne, kilka cumulusów, czy jak te chmury się na Słowacji nazywają.
Postanowiliśmy tego dnia troszeczkę mniej forsować moje kolano, żebym był w stanie doczołgać się z powrotem do naszej bazy noclegowej, a więc trasa obejmować miała przejście: Nowy Smokowiec - przejazd kolejką linowo-szynową ze Starego Smokowca na Hrebeniok - czerwonym szlakiem do Skalnatej Chaty - chwileczkę i mamy Skalnate Pleso -
aż wreszcie na Nižné Sedlo pod Svišťovkou, czyli Rakuskiej Przełęczy.
Schronisko Łomnickie (Skalnatá chata) położone jest na wysokości 1752 m n.p.m. i znajduje się - jak sama nazwa wskazuje - w pobliżu Łomnickiego Stawu.
W roku 1841 utworzono tam skalną kolebę, która była schronieniem dla turystów. Regularnym schroniskiem chata stała się w dopiero w 1914 roku.
Obecnie gospodarzem schroniska (chatarem) jest nosicz Laco Kulanga, kótry ustanowił rekord nosiczów: wniósł on do Schroniska Zamkovskiego (Zamkovského Chata) ładunek o masie 207 kg. Przez kilkanaście lat wniósł on do różnych schronisk ponad 1000 ton ładunków.
Łomnicki Staw (Skalnaté pleso) to jezioro polodowcowe położone na wysokości 1751 m n.p.m. w Dolinie Łomnickiej, pod południowymi stokami Łomnicy. Zajmuje powierzchnię 1,23 ha, jego maksymalna głębokość wynosi 2 metry. Staw zaczął wysychać i obecnie woda w nim pojawia się zazwyczaj wiosną i po opadach. DO stawu wpływa także potok Łomnicki Potok (Skalnatý potok).
Na razie trasa do Rakuskiej Przełęczy, ale parę zdjęć na Łomnicką Przełęcz oraz Łomnicki szczyt.
Widok na kolejkę linową prowadzącą na Łomnicki szczyt.
Rakuski Przechód (Sedlo pod Svišťovkou) położony 2030 m n.p.m. w Rakuskiej Grani, oddziela Rakuską Czubę (Veľka Svišťovka, 2037 m) od Rakuskiej Kopy (Svišťový hrb).
Śniegu trochę było, wiatr zimny, zmęczenie organizmu, ale to uczucie, kiedy patrzy się z góry na dolinę - bezcenny. Chmury pochowały szczyty. Szkoda, ale klimat był.
Wydaje mi się, że to Dolina Jagnięca – górne piętro Doliny Zielonej Kieżmarskiej, ale nie dam sobie nic za to obciąć, nawet włosów.
Rakuska Czuba (Veľka Svišťovka) położony 2037 m n.p.m. to najwyższy szczyt w Rakuskiej Grani oddzielającej środkowe części Świstówki Huncowskiej od Doliny Zielonej Kieżmarskiej.
Łomnica (słow. Lomnický štít) to drugi co do wysokości szczyt w Tatrach, wznosi się na 2634 m n.p.m..
Jest bardzo często i gęsto odwiedzanym miejscem, dlatego że w latach 1936–1940 zbudowano tam napowietrzną kolejkę linową z miejscowości - Tatrzańskiej Łomnicy. W górnej stacji kolejki umieszczono Instytut Hydrometeorologiczny, a w latach 1956–1961 dobudowano obserwatorium astronomiczne. W roku 1957 dodano jeszcze telewizyjną stację przekaźnikową.
Na zdjęciu widać kolejkę linową oraz wagonik - taki czerwony punkcik po prawej stronie - imponując, chociaż szpeci to trochę widok na tę piękną górę.
Zamiast wjeżdżać na Łomnicę pojechaliśmy wyciągiem krzesełkowym na Łomnicką Przełęcz (Lomnické sedlo). Przełęcz ta położona jest na wysokości 2189 m n.p.m.. Znajduje się pomiędzy Łomnicką Kopą a Wielką Łomnicką Basztą w bocznej grani odchodzącej od Łomnicy na południe.
Ogólnie ludzi tam od groma, bo można wjechać kolejkami, a więc łatwizna. Z Łomnickiej Przełęczy można dostać się także na szczyt Łomnicę, ale tylko z uprawnionym przewodnikiem.
Jak już siedzieliśmy na tych krzesełkach to ogólnie nuda taki wjazd, a więc jakieś zdjęcia trzeba było porobić ;)
Z kijami chodzenie po górach wydawało mi się strasznie niewygodne, ale po kilku godzinach, to rozwiązanie okazało się całkiem sprawne.
Ciekawie wyglądały te oblodzenia na skałach. Nie mówiąc już o samych widokach.
Tatrzańska Łomnica (Tatranská Lomnica) położona jest na wysokości 830-900 m n.p.m. u podnóża Tatr Wysokich, u stóp Łomnicy (2632 m n.p.m.).
Kolejką z Tatrzańskiej Łomnicy można wjechać przez pośrednią stację „Štart” do Łomnickiego Stawu, a stamtąd druga kolejka jedzie na szczyt Łomnicy.
Słowackie niebo nad naszymi głowami. Patrzymy sobie w górę na balkonie.
Cisza, spokój, obok ciężkie góry. Poczucie, że czas naprawdę potrafi stanąć w miejscu.