2008-9-13
W drodze z Książa wstąpiliśmy do Świdnicy. Kościół Pokoju pw. Trójcy Świętej należy do świdnickiej parafii Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce.
Został wybudowany według projektu Albrechta von Saebischa. Kościół musiał być wzniesiony poza murami miasta, nie mógł mieć dzwonnicy, musiał być zbudowany z materiałów nietrwałych (drewna, słomy, piasku, gliny), a dodatkowo okres budowy nie mógł przekroczyć jednego roku. Jak widać nietrwałe materiały przetrwały do dziś od 1657 roku.
W 2001 Kościół Pokoju w Świdnicy został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Stanowi symbol pojednania polsko-niemieckiego - nie tylko ze względu na nazwę, ale też na wspólną wizytę w świdnickim kościele w 1989 premiera Polski Tadeusza Mazowieckiego i kanclerza Niemiec Helmuta Kohla, kiedy obaj politycy modlili się tu o pokój i pojednanie.
Katedra św. Stanisława i św. Wacława to piękny, stary gotycki - największy na Dolnym Śląsku - kościół. Jego wieża ma wysokość 103 metrów i jest piątą co do wielkości w Polsce. Kościół powstał w XIV w.
Świdnica (po czesku Svednice, po niemiecku Schweidnitz) kiedyś była stolicą Księstwa świdnicko-jaworskiego, a po II wojnie światowej miasto rozbudowało się jeszcze w wyniku rozwoju przemysłu.