2008-8-28
Ajax Amsterdam (oficjalna nazwa Amsterdamsche Football Club Ajax NV) został założony w 1900 roku. To najbardziej utytułowany holenderski klub zarówno w kraju, jak i na stadionach międzynarodowych (jeden z czterech klubów "starego kontynentu", który posiada w swojej kolekcji wszystkie europejskie trofea). Za największy sukces w jego dotychczasowej historii uważane jest wywalczenie w 1972 tzw. "potrójnej korony", tj. mistrzostwa i pucharu Holandii oraz Pucharu Europy Mistrzów Krajowych.
Na zdjęciu znajduje się paru znanych piłkarzy, którzy grali w Ajax Amsterdam, m.in. Marco van Basten, Frank Rijkaard, Edgar Davids, czy Dennis Bergkamp.
Amsterdam ArenA, jeden z najnowocześniejszych stadionów sportowych świata. Jego budowa rozpoczęła się w roku 1993, a zakończyła się 3 lata później. Czyli można wybudować nowoczesny stadion w trzy lata.
Na budowę stadionu zużyto 4 000 ton stali i 70 000 m³ betonu, jego powierzchnia to 35 000m². Inne wymiary: długość 235m, wyność 75m, szerokość 180m.
Naprawdę robi wrażenie!
Zwiedzanie stadionu zajmuje prawie godzinę, a w tym czasie przewodnik zabiera w kilka ciekawych miejsc, jak na przykład widoczne na zdjęciu stanowisko ochrony.
Na co dzień mecze gra drużyna
Ajaxu. Stadion jest również miejscem najważniejszych meczów reprezentacji
Holandii. W 2000 r. był jedną z głównych aren piłkarskich mistrzostw Europy.
Pojemność stadionu wynosi ponad 50 tysięcy miejsc, widoczność z każdego miejsca jest bardzo dobra - jak widać: na zdjęciu widok z najwyższego miejsca, w jakim mogą siedzieć kibice.
Nad trybunami wiszą dwa telebimy, pokazujące powtórki z akcji podczas meczów. Pod murawą znajduje się dwupoziomowy parking, który pomieści 2 600 samochodów, obok stadionu mieści się drugi parking na 8 500 aut.
Należy dodać, że Amsterdam ArenA to pierwszy stadion w Holandii z rozsuwanym dachem, który chroni przed deszczem, ale także okolicznych mieszkańców przed hałasem podczas koncertów, które także odbywają się w tym miejscu.
A my już w Utrechcie, który leży nad kanałem Amsterdam-Ren. Początki miasta sięgają już I wieku, kiedy Rzymianie wybudowali tu warownię. W średniowieczu Utrecht był własnością biskupów.
W XVI wieku Utrecht przyłączył się do powstania przeciw hiszpańskim Habsburgom.
W 1889 biskupi starokatoliccy ogłosili "Deklarację Utrechcką" i powstała Unia Utrechcka Kościołów Starokatolickich.
W Utrechcie najsłynniejszym zabytkiem jest katedra z XIII w. (Domkerk), nawiązująca stylem do gotyku francuskiego. W 1572 roku w wyniku nadchodzącej fali reformacji dokonano wielu wandalizmów, duża ilość wewnętrznych i zewnętrznych ornamentów została wtedy zniszczona.
Z ogromnej katedry zachowała się tylko część wschodnia, w pobliżu wieży (Domtoren). W 1674 roku w czasie burzy zawaliła się nieukończona nawa. Dlatego dziś wieża stoi kilkadziesiąt metrów od reszty katedry.
Jakiś znany koleś musiał być ten Graaf.