2009-6-20
Na zdjęciu pomnik Jana Pawła II na Skałce, czyli przy kościele św. Michała i przylegającym do niego klasztorze paulinów. Miejsce to sanktuarium męczeństwa św. Stanisława biskupa krakowskiego, znajdujące się niedaleko Wawelu, nad Wisłą, na niewielkim wzgórzu, zbudowanym z białego wapienia jurajskiego.
Krypta Zasłużonych na Skałce, często nazywana Cmentarzem Wielkich Polaków, znajduje się w podziemiach kościoła na Skałce. Powstała w roku 1880, a pierwszym, który został w niej pochowany był Jan Długosz, darczyńca świątyni. Był to jego trzeci pogrzeb, a okazją ku temu była rocznica 400-lecia jego śmierci.
W roku 2004 po uroczystej mszy w w bazylice mariackiej, podczas której odczytano list papieża Jana Pawła II, kondukt żałobny udał się na Skałkę, gdzie pochowano Czesława Miłosza.
Wincenty Ferreriusz Jakub Pol było poetą i geografem, kawalerem Orderu
Virtuti Militari, zmarł 2
grudnia 1872 w Krakowie, a jego szczątki przeniesiono na Skałkę w roku 1881.
Stanisław Wyspiański przez niektórych nazywany Czwartym Wieszczem Polskim. Oprócz literatury zajmował się malarstwem, grafiką, architektką. Urodził się w roku 1869 w Krakowie, zmarł także w Krakowie 28. listopada 1907 roku. Zgodnie z jego wolą na pogrzebie nie było przemówień, a Wyspiańskiego żegnał dzwon Zygmunta i hejnał z wieży mariackiej.
Wesele:
POETA - Dech twój zimny, dech grobowy…
RYCERZ - Patrzaj w twarz, patrz mi w twarz,
ślubuj duszę, duszę dasz.
Adam Asnyk - poeta, epigon romantyzmu, dramaturg i autor opowiadań - urodził się w 1838 roku w Kaliszu. W 1870 r. osiadł w Krakowie, gdzie brał czynny udział w życiu samorządowym, był posłem na Sejm Krajowy z ramienia demokratów (1889). Asnyk zmarł 2 sierpnia 1897 r. i pochowano go w sarkofagu nr VI.
W Krypcie spoczywają także:
Lucjan Siemieński, poeta (w 1881)
Józef Ignacy Kraszewski, pisarz (w 1887)
Teofil Lenartowicz, poeta (w 1893)
Henryk Siemiradzki, malarz (w 1903)
Jacek Malczewski, malarz (w 1929)
Karol Szymanowski, muzyk (w 1937)
Ludwik Solski, aktor (w 1954)
Tadeusz Banachiewicz, matematyk i astronom (w 1955)
Ojcowie i Bracia Paulini, (od 1482 do 1880 roku była to krypta zakonna paulinów).
Kościół św. Katarzyny Aleksandryjskiej i św. Małgorzaty wraz z klasztorem oo. Augustianów Eremitów mieści się także w dzielnicy Kazimierz. Całość jest przykładem architektury gotyckiej w Polsce. Strzelista sylwetka świątyni, różnorodność form i detalu architektonicznego, bogactwo pamiątek średniowiecznych wyróżniają ten zespół w europejskim budownictwie z czasów dojrzałego gotyku.
Katarzyna z Aleksandrii (ur. ok. 282 , zm. ok. 300) była męczennicą.
Patronka filozofów, studentek, bibliotekarzy, kołodziejów i kolejarzy,
jedna z Czternastu Świętych Wspomożycieli.
Przez lata uchodziła za jedną z najpopularniejszych świętych Kościoła
katolickiego, jednak współcześni badacze podważają jej istnienie.
Święta Ryta (Rita, Margherita Lotti) jest patronką spraw trudnych i beznadziejnych, kobiet we wszystkich stanach. Stygmatyczka.
Sarkofag z jej ciałem nienaruszonym do dziś znajduje się w Bazylice - Sanktuarium w Cascii. Miejsce to odwiedzane jest przez pielgrzymów z całego świata ze względu na łaski, jakie można uzyskać za wstawiennictwem Ryty.
Wg relacji świadków jej ciało emanowało słodkawym zapachem przez wieki, umieszczone jest w szklanej trumnie. Niektórzy twierdzą, że widywali świętą leżącą w wielu różnych pozycjach a jej oczy otwierały się i zamykały po śmierci.
Kupa to po hebrajsku skarb kahału.
Krążyliśmy po Kazimierzu, jedliśmy pyszne jedzenie - oczywiście tradycyjne żydowskie, tylko pogoda coś nie tego...
Już gdzieś w okolicach krakowskiego rynku.
Jak misie to MIŚ:
– Co jest?!
– Nic, panie kierowniku! Oczko mu się odlepiło. Temu misiu.
....
- Miś! Miś! Świńska rura nie miś! Pińcet złotych! Pińcet złotych dla mnie nie ma, a sam forsą sra!
Na rynku w Krakowie tak jak na Brackiej - padał deszcz, ale na szczęście nie aż tak mocno, żeby nie pozwolić spacerować. Po kilku minutach zgodnie stwierdziliśmy - jako lokalni patrioci, że Wrocław ma ładniejszy rynek.
Smok Wawelski mieszka u podnóża krakowskiego Wzgórza Wawelskiego w jaskini nazywanej Smoczą Jamą.
Upodnóża Wzgórza Wawelskiego w roku 1970 ustawiono pomnik Smoka Wawelskiego ziejącego ogniem (Rzeźba Smoka Wawelskiego zasilana jest gazem ziemnym). Pomnik został wykonany przez krakowskiego artystę Bronisława Chromego.
Ciekawostką jest, że w 2005 roku została wprowadzona usługa, dzięki której po wysłaniu SMS-a na specjalny numer Smok Wawelski zionął ogniem, ale problemy techniczne sprawiły, że usługa została zawieszona. Teraz smok zieje przez całą dobę w około 3-minutowych odstępach.