2008-8-25
Breda - miasto jest położone, czyli leży troszeczkę sobie w południowo-zachodniej Holandii, w prowincji Brabancja Północna, jakieś 6 kilometrów od Made. Breda jest jednym z głównych skupisk polonijnych w Holandii, oczywiście nie licząc Amsterdamu.
Z Bredy blisko jest też do Belgii, chociaż się nie wybraliśmy.
Przeszliśmy się po Bredzie, żeby troszkę pozwiedzać.
Grote Kerk (pol. Główny Kościół, nazwa protestancka) to najbardziej znany zabytek Bredy. Jego histroria sięga 750 lat wstecz. Posiada wieżę, która góruje nad miastem prawie sto metrowów.
W prowincji Brabancja Północna to jedyny obiekt sakralny zbudowany w stylu gotyk brabancki, który przetrwał do naszych czasów.
W kościołach w Holandii nie wiedzieć czemu znajdują się wystawy różnych takich wynalazków, co to przypominają sztukę, a w rzeczywistości to na polach wróble mogłyby odstraszać.
Kościół zbudowany jest na planie krzyża z nawami główną i bocznymi, ambitem. W środku znajduje się wiele rzeźb, posągów, balkonów, zewnętrzne ściany pokryte są koronkowymi zdobieniami.
Liczby:
- wysokość wieży: 97 metrów
- wysokość kościoła: 31 metrów
- szerokość kościoła: 37 metrów
- długość kościoła: 77 metrów
Lata świetności kościoła przypadają na pierwszą połowę XVI w. Hrabia Henryk III z Nassau, władca Bredy, posiadał silną pozycję na dworze cesarza Karola V.
Breda to ośrodek kulturalno-naukowy - tam znajduje się Akademia Sztuk Pięknych, Szkoła Teatralna i Muzyczna, Akademia Wojskowa; biblioteki, muzea. Breda jest jednym z głównych skupisk polonijnych w Holandii.
Podczas II wojny światowej miasto było pod niemiecką okupacją, ale zostało wyzwolone przez 1 Dywizję Pancerną (1 Korpus Polski) dowodzoną przez generała Stanisława Maczka 29 października 1944 roku. Po wojnie znajdowało się tu więzienie, które funkcjonowało na bazie koncepcji Panoptikonu, w którym odbywali karę niemieccy zbrodniarze wojenni.
... jak AS z rękawa.